Czy byliście już w Mielnie?

Esperantyści z kilku krajów wybrali Mielno na swoje tradycyjne wiosenne spotkanie. Do tej nadbałtyckiej miescowości, blisko Koszalina, ponad 80 esperantystów w dniach 12-23 czerwca przybyło nie tylko by wypocząć, ale także aby spotkać się ze starymi i nowymi miłośnikami "Wiosennego Mielna". Właśnie przed 125 laty Ludwik Zamenhof przekazał ludzkości narzędzie do łatwego wzajemnego porozumiewania się. Przyjaźń i wzajemne porozumienia panowało również w Mielnie.
Nadbałtyckie Mielno gościło w tym roku nie tylko sąsiadów z Niemiec, Białorusi, Litwy, lecz także z Hiszpanii, Włoch i dalekiej Brazylii.
Oprócz odpoczynku i opalania się uczestnicy mogli posłuchać ineresujących prelekcji o brazylijskich daniach, litewskich zwyczajach i nowoczesnych metodach nauczania esperanta. Jak zawsze mogli oglądać interesujące filmy red. Romana Dobrzyńskiego i doskonalić znajomość języka podczas kursów o różnym stopniu zaawansowania. Wielkim zainteresowaniem cieszył się kurs dla początkujących prowadzony przez młodego Brazylijczyka Marlona Ribeiro. Sekrety gramatyki uczestnicy odkrywali podczas kursu prowadzonego przez przewodniczącego E-klubu w Koszalinie - Czesława Baranowskiego.
Niezapomniane przeżycia podczas tegorocznej "wiosny" pozostawił włoski śpiewak-esperantysta Emanuel Rovere. Jego piosenki i możliwość kupienia właśnie wydanych, nowych płyt była wielką niespodzianką podczas naszego pobytu w Mielnie.
Tradycyjne, popołudniowe wspólne śpiewanie prowadzone przez Ulę Giercarz, wieczorne tańce i piosenki przy ognisku, gimnastyka według metody Tai Chi podobały się uczestnikom. W tym roku, wieczorem amatorzy piłki nożnej mogli oglądać na wielkim ekranie mecze odbywające się z okazji mistrzostw Europy - Euro 2012.
Wielu uczetsników żegnając tegoroczne Mielno, obiecało przyjechać w przyszłym roku by świętować jubileuszową 35. Nadbałtycką Wiosnę Esperancką.
Jeśli nie byłeś jeszcze w Mielnie i nie poczułeś jego atmosfery, przyjedź w przyszłym roku na jubileuszową Nadbałtycką Wiosnę Esperancką!

W imieniu organizatorów - Stanisław Mandrak

Fotogaleria


(kliknij na obrazek)
Polski Związek Esperantystów - oddział Gliwice (Pola Esperanto Asocio - filio Gliwice), ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice
esperanto­_gliwice@poczta.onet.pl