Strona jest aktualizowana!

Szanowni Koledzy, drodzy Przyjaciele.

Bardzo szybko mijają lata i oto już po raz 41 spotykamy się na Nadbałtyckiej Wiośnie Esperanckiej w Mielnie - Unieściu. Wielu z Was miało okazję przyjeżdżać w czerwcu do Mielna. Niektórzy wielokrotnie. Tych, którzy chcą z nami świętować tradycyjną "wiosnę" po raz pierwszy, jak również tych którzy chcą przypomnieć sobie pobyt nad polskim morzem, zapraszamy w dniach 07 do 18 czerwca 2019 do wspólnego przeżywania atmosfery znanego esperantystom polskiego kurortu. Zaproście również swoich krewnych, przyjaciół i znajomych aby wspólnie mogli przeżywać niezapomniane momenty z esperantystami i wśród esperantystów. Liczymy na Wasz udział i Waszą pomoc we wspólnym wzbogaceniu programu "wiosny esperanckiej".

W imieniu organizatorów - Stanisław Mandrak

INFORMACJE      ZGŁOSZENIE      UCZESTNICY

Nauka gry w szachy

6 lutego 2019 podczas naszego klubowego spotkania uczyliśmy się grać w szachy. Naukę prowadził nasz kolega Aleksander Zdechlik.

   

Szanowni Koledzy, drodzy Przyjaciele.

Bardzo szybko mijają lata i oto już po raz 40 spotykamy się na Nadbałtyckiej Wiośnie Esperanckiej w Mielnie. Wielu z Was miało okazję przyjeżdżać w czerwcu do Mielna. Niektórzy wielokrotnie. Tych, którzy chcą z nami świętować jubileuszową "wiosnę" po raz pierwszy, jak również tych którzy chcą przypomnieć sobie pobyt nad polskim morzem, zapraszamy w dniach 12 do 23 czerwca 2018 do wspólnego przeżywania atmosfery znanego esperantystom polskiego kurortu. Przywieźcie ze sobą swoich krewnych, przyjaciół aby wspólnie mogli przeżywać niezapomniane momenty z esperantystami i wśród esperantystów. Liczymy na Wasz udział i Waszą pomoc we wspólnym wzbogaceniu programu jubileuszowej "wiosny esperanckiej".

W imieniu organizatorów - Stanisław Mandrak

15 grudnia 2017 w Pola RetRadio o Esperanto-sumoo rozmawiała czytelniczka Krystyna Grochocka z Gliwic. Proszę posłuchać: http://pola-retradio.org/

GRUPE 2017

Karaj Gekolegoj!

Multaj el niaj amikoj kun granda intereso atendas nian ĉijaran aranĝon. Do, ni invitas vin por komune amuziĝi dum kelkdekhoroj de GRUPE-21. Kvankam nia aranĝo ne estos longdaŭra, sed vi povos aŭskulti kelkajn interesajn prelegojn, amuziĝi aŭskultante gitaran dueton, vidante bildojn pri ĉijara UK-o en Seulo kaj vespere partopreni esperantistan sanktan meson. Ni pensas ke kiel ĉiam vi travivos neforgeseblajn horojn en Gliwice.
Ĝi okazos en la sama loko kiel dum la pasintaj jaroj en la tagoj 10 - 12.11.2017
Adreso: Gliwice, str. Jagiellońska 21
Estos granda plezuro se vi akmpanos nin dum la jubilea aranĝo.

Nome de organizanta teamo
Stanisław Mandrak

PROGRAMO

Szanowni Koledzy!

Czy już zdecydowaliście gdzie odpoczniecie w czerwcu? Zapraszamy Was tradycyjnie do Mielna nad polski Bałtyk. Z kilkoma osobami z Oddziału PZE w Gliwicach organizujemy tradycyjne wczasy w Mielnie w dniach 13-24 czerwca 2017 (11pełnych dni). Będzie nam bardzo miło jeżeli zechcecie Państwo przyjąć nasze zaproszenie i przybyć do Mielna na 39. ĈEP (Nadbałtycka Wiosna Esperancka). Program wczasów w dużej mierze będzie zależał od Was. W planach mamy zabawy, kursy języka, wspólne śpiewy, prelekcje i wspaniały wypoczynek nad morzem. Do tej informacji dołączamy zgłoszenie i inne informacje dotyczące wczasów. Jeżeli informacja ta aktualnie Was nie interesuje prosimy o przekazanie jej Waszym bliskim, znajomym i kolegom.
Jeżeli informacja ta aktualnie Was nie interesuje prosimy o przekazanie jej Waszym bliskim, znajomym lub kolegom.

Z esperanckim pozdrowieniem w imieniu organizatorów 39. Nadbałtyckiej Wiosny Esperanckiej
Stanisław Mandrak

GRUPE 2016
Szanowni Koledzy!

Jak w ostatnich 20 latach gliwiccy esperantyści organizują tradycyjną imprezę GRUPE-20.
Impreza odbędzie sięw tym samym miejscu, gdzie w latach poprzednich w dniach 11 - 13.11.2016
Czekamy na Was z wielką radością.
Adres: Gliwice, ul. Jagiellońska 21

W imieniu organizatorów
Stanisław Mandrak

ZGŁOSZENIE      PROGRAM

Zarząd Główny PZE

W czasie 35 Polskiego Kongresu Esperanckiego, który trwał od 26 do 29 maja 2016 w Łodzi, odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PZE. Głównym celem zebrania było wybranie nowego Zarządu Głównego i Głownej Komisji Rewizyjnej. Zgromadzenie to odbyło się 28 maja 2016.

Do nowego zarządu wybrano:
Aleksander Zdechlik - przewodniczący
Teruo Matsumoto - wiceprzewodniczący
Alina Mozer - skarbnik
Robert Kamiński - sekretarz
Agnieszka Mozer - członek zarządu
Marek Mazurkiewicz - członek zarządu

Do głównej Komisji Rewizyjnej wybrano:
Stanisław Mandrak - przewodniczący
Daniela Gizela Matray-Zandberg - członek komisji
Zbigniew Kowalski - członek komisji

Przewodniczący PZE i przewodniczący komisji rewizyjnej są członkami naszego gliwickiego klubu.

   

Wywiad ze Stanisławem Mandrakiem w Pola RetRadio (audycja z 31.05.2016)

GRUPE 2015
Szanowni Koledzy!

Jak w ostatnich prawie 20 latach gliwiccy esperantyści organizują tradycyjną imprezę GRUPE-19.
Poniżej znajdziecie zgłoszenie z ramowym programem, który jak zwykle jest prowizoryczny. Czekamy na Was z wielką radością. Możecie także przyczynić się do powstania programu imprezy. Bardziej szczegółowy program przygotujemy pod koniec października.
Otwarcie spotkania odbędzie się w sobotę o godzinie 10.30.
Adres: Gliwice, ul. Jagiellońska 21
Noclegi: Gliwice, ul. Krakusa 15

W imieniu organizatorów
Stanisław Mandrak

W dniach 22-24 maja zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego PZE odbył się w Gliwicach 34-y Kongres Polskich Esperantystów. Najważniejszym punktem tej imprezy było Walne Zgromadzenie (WZ) członków PZE. Według zapisów nowego Statutu takie zgromadzenie jest obowiązkowe dla przyjęcia rozliczeń finansowych za poprzedni (2014) rok. O tym decydują członkowie naszego Związku. Złożono także sprawozdania z działalności, osiągnięć i problemów Zarządu Głównego PZE. Na WZ przybyli esperantyści z kilku regionów naszego kraju (Warszawa, Szczecin, Kraków, Łódź, Bielsko-Biała i kilku miast Górnego Śląska). Przybyli także goście z przygranicznego Cieszyna. Dzięki pomocy naszej koleżanki Zofi Śmistek, która wspólnie ze skarbniczką ZG - Aliną Mozer przygotowały wszystkie dokumenty finansowe, po odczytaniu i zapoznaniu się z dokumentami można było przyjąć je bez problemów. Dyskutowano także o przyszłości naszego związku i problemach wynikających z wpisania esperanta jako nośnika kultury esperanckiej na listę niematerialnego dziedzictwa kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Goście mogli zapoznać się z naszym miastem, jego osiągnięciami i wieczorem zwiedzić znaną gliwicką radiostację.
Wieczorem odbyły się nieformalne spotkania uczestników w miejscu zakwaterowania, a także długie "wieczorne Polaków rozmowy"

      

      

      

Kongres esperancki i WZ PZE


Szanowni koledzy.
Polski Związek Esperantystów postanowił zorganizować 34. Kongres Esperantystów w Gliwicach. W ramach tego wydarzenia odbędzie się statutowo obowiązkowe, coroczne Walne Zebranie członków PZE.
Odnośne materiały zamieszczamy w załącznikach serdecznie zapraszając do Gliwic na spotkanie.

Przewodniczący ZG PZE
Stanisław Mandrak

Materiały:    Pola Kongreso 2015-aliĝilo       Uchwała ZG PZE

Szanowni Państwo!

Zbliża lato a z nim okres urlopowy. Planujemy czas na najbliższe wakacje i udział w imprezach. Także my, esperantyści chcemy zaprosić na imprezę esperancką. Oprócz udziału w 100 Kongresie Esperantystów w Lille, pragniemy zaproponować Wam jak w poprzednich latach udział w Nadbałtyckiej Wiośnie Esperanckiej w Mielnie. A może niektórzy wspominają ubiegłoroczny udział w tej imprezie. Planujemy zaprosić Państwa do wspólnego spędzenia czasu w Mielnie w dniach od 09 do 20 czerwca 2015 (12 dni). Będzie nam bardzo miło jeżeli zechcecie Państwo przyjąć nasze zaproszenie i przybyć do Mielna na 37. ĈEP. Program wczasów w dużej mierze będzie zależał od Was, od tego co zechcecie nam zaprezentować. W planach mamy zabawy, kursy języka, wspólne śpiewy i tańce, prelekcje. Ale głównie proponujemy wspaniały wypoczynek nad polskim morzem. Do tej informacji dołączamy zgłoszenie i inne informacje dotyczące wczasów.Jeżeli informacja ta aktualnie Was nie interesuje prosimy o przekazanie jej Waszym bliskim, znajomym lub kolegom.

Z esperanckim pozdrowieniem w imieniu organizatorów 37. Nadbałtyckiej Wiosny Esperanckiej
Stanisław Mandrak

Czytaj więcej...

Noworoczne spotkanie esperantystów

31 stycznia 2015 odbyło się tradycyjne noworoczne święto gliwickich esperantystów.
Nasze spotkanie odbyło się, tak jak w latach poprzednich, w siedzibie Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Zwycięstwa i rozpoczęło się o godzinie 11.00.
W spotkaniu uczestniczyło około 30 esperantystów z Gliwic, Zabrza, Katowic, Tychów, Jaworzna, Andrychowa kaj Bielska-Białej. Byli także obcokrajowcy z Brazylii i Węgier.
Spotkanie rozpoczął przewodniczący gliwickiego klubu Staniaław Mandrak, który powitał gości, przekazał pozdrowienia od przyjaciół czeskich i życzył wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku 2015.
Następnie uczestnicy składali sobie życzenia noworczne, dzieląc się opłatkiem, później śpiewano wspólnie kolędy. W końcu wszyscy jedli ciastka, pili kawę i rozmawiali.
Podczas spotkania panowała miła atmosfera i mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni.
Już teraz zapraszamy wszystkich na spotkanie w przyszłym roku.

      

      

Esperanto na Polskiej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Według informacji Jerzego Walaszka, przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia: Europa-Demokracja-Esperanto minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego 20 listopada 2014 umieścił Esperanto na Polskiej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Stało się to z inicjatywy polskiego senatu, profesora doktora Edmunda Wittbrodta, przewodniczącego Parlamentarnej Grupy popierającej język Esperanto i Kazimierza Krzyżaka, członka zarządu Polskiego Stowarzyszenia EDE. Do sukcesu przyczyniła się intensywna współpraca z polskimi parlamentarzystami, polskie E-organizacje, krajowi i zagraniczni zwolennicy. Ten fakt pozwoli w przyszłości umieścić Esperanto na Liście Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości.

Pola Retradio

ZAŁĄCZNIK

Źródło: Pola Retradio

GRUPE 2014W listopadzie w Gliwicach, gliwiccy esperantyści zorganizowali spotkanie GRUPE - 18. To jest tradycyjne spotkanie, ponieważ odbywa się już 18 raz. Trwało od 8 do 11 lisptopada 2014 i odbywało się w tym samym miejscu co w latach ubiegłych, w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Jagiellońska 21.
W spotkaniu brali udział esperantyści z Czech, Ukrainy i Polski.

Czytaj więcej...

Turystyka piesza

Informujemy że przy naszym klubie utworzyła się sekcja turystyczna. Sekcja ta ma na celu zorganizowanie marszów klubowiczów w okolicy Gliwic. Można maszerować z kijkami lub bez ich pomocy, a wszystko po to aby poprawić stan naszego zdrowia.
Ostatnim razem byliśmy na wycieczce 4-go maja w parku otaczającym Zameczek Leśny. Długość naszej drogi wyniosła 7,5 km Wycieczka trwała 2 godziny. Wycieczkę zakończyliśmy w kawiarni Chopin która znajduje się w kompleksie handlowym Forum. Byliśmy szczęśliwi bo pogoda była właściwa a marsz nie był forsowny.

        

36. Nadbałtycka Wiosna Esperancka

Szanowni Państwo!
Zbliża się nowy, letni okres urlopowy. Wszyscy planujemy czas na najbliższe wakacje. Także my, esperantyści planujemy swój wolny czas w lecie. Wielu wspomina spędzony w poprzednich latach okres w czasie Wiosny Esperanckiej w Mielnie, a może niektórzy wspominają ubiegłoroczny udział w tej imprezie. A więc po raz kolejny esperantyści gliwiccy zapraszają na tegorocznych wczasy ĈEP. Planujemy zaprosić Państwa do wspólnego spędzenia czasu w Mielnie w dniach od 10 do 21 czerwca 2014 (12 dni).

Czytaj dalej...

Esperanto-sumo

12 stycznia rozpocznie się pierwsza w roku 2014 część konkursu czytelniczego Esperanto- sumo. Iniciatorem Esperanto-sumo jest Hori Jasuo z Japonii. W każdym konkursie uczestniczy ponad 100 osób z około 20 krajów. Kilku esperantystów z naszego gliwickiego klubu bierze również udział w tym konkursie.
Ty też możesz uczestniczyć w Esperanto-sumo. Serdecznie zapraszamy Cię!
Potrzebne informacje znajdziesz na: www.esperanto-sumoo.strefa.pl.

Włoski Kongres

Od 3 do 10 sierpnia 2013 odbywał się 80 Włoski Kongres Esperanta w San Remo - Castellaro, w Regionie Liguria. Kongresowym tematem było: "Rozumieć się, aby się nawzajem szanować".
W kongresie uczestniczyło 225 esperantystów z całego świata (34 krajów). Polskę reprezentowało 12 esperantystów.
Budynek kongresowy był w obszernym parku, gdzie znajdowały się dwa baseny i liczne sportowe urządzenia.
W budynku było 7 sal i bogata biblioteka.
Program kongresu obejmował: seminaria, kursy esperanta o różnych poziomach, kurs nauki na japońskim liczydle - Sorobano, prelekcje, teatry i koncerty.
Podczas tego tygodnia odbyło się kilka całodniowych i półdniowych wycieczek.
Był również program dla młodzieży i dzieci.
Dziękuję organizatorom za wspaniały kongres, który był bardzo dobrze zorganizowany. Pozostanie on na zawsze w mojej pamięci.

Pozdrawia - Natalia Grochocka

Fotogaleria

(kliknij na zdjęcia)

Czantoria 2013

Długa jest tradycja spotkań polskich, czeskich i słowackich esperantystów na Czantorii.
Pierwsze spotkanie odbyło się w roku 1925.
Autor tego artykułu nic nie wie o tych pierwszych spotkaniach gdyż urodził się już po drugiej wojnie światowej.
Tegoroczne spotkanie odbyło się w niedzielę 16-go czerwca 2013. Zdodnie z tradycją to spotkanie zawsze odbywa się w trzecią niedzielę czerwca.
Z naszego klubu w tym roku uczestniczyła tylko jedna osoba. Z różnych powodów inni nie mogli przybyć. Wspomnę tylko, że pogorszyły się warunki komunikacyjne. Aby być na szczycie o 10-tej, musiałem rozpocząć podróż już o 5-tej rano. Inną przyczyną naszej nieobecności było spotkanie esperantystów w Mielnie. Wielu naszych klubowiczów wybrało tę imprezę.
Po podróży pociągiem z Zabrza do Ustronia Polany wszedłem na stację wyciągu krzesełkowego. Wyciągiem po kilkuminutowej jeździe prawie osiągnąłem szczyt. Wystarczyła półgodzinna wspinaczka i o 10 godzinie przybyłem na miejsce spotkań do czeskiego schroniska. Pogoda była piękna i niespodziewanie zauważyłem, że jestem na szczycie pierwszym esperantystą. Na szczycie panowała cisza, bo niewielu turystów tam było.
Wybrałem stół przed schroniskiem i popijając pyszne czeskie piwo oczekiwałem na przybycie innych esperantystów. Po półgodzinie przyszła Słowaczka ze swoimi synami. Spotkanie rozpoczęło się. Następnie przybyli Czesi z Ostrawy, a potem Polacy. Tym razem przybyło więcej niż 20 esperantystów. Jak nigdy, siedzieliśmy wszyscy przy jednym stole i wspólnie prowadziliśmy konwersację. Polacy i Czesi przynieśli flagi esperanckie. Z tego powodu byliśmy dobrze widoczni i nasze spotkanie było dobrą reklamą esperanta.
Uczestnicy robili zdjęcia i nie tylko. Redaktor "Verda Stacio" esperanckiego radia internetowego przeprowadzał wywiady, a także zrobił film, który można zobaczyć poniżej.
W czasie spotkania panował prawdziwy esperancki etos pomimo tego, że nikt tego spotkania nie organizował. Jedliśmy, piliśmy, śpiewaliśmy i rozmawialiśmy. Ja osobiście omówiłem kilka spraw z kolegami z Czech. Rezultatem tego są pewne plany, których realizacja będzie powodem napisania innego artykułu. Na samym końcu spotkania poznałem Czeszkę która tak samo jak ja uczestniczy w czytaniu książek esperanckich wg tzw. Esperanto-Sumo. Cieszyłem się z tego spotkania.
Czas szybko upływał i nadszedł czas pożegnań i powrotu do domu. Około godz. 15-tej pożegnałem się i tą samą drogą wróciłem do domu. Powrotna podróż nie była dobra. Pociąg był przepełniony, ale szczęśliwie to wytrzymałem. W pamięci pozostało tylko wspomnienie o pięknym spotkaniu esperantystów z trzech sąsiednich krajów.

Aleksander Zdechlik

Brazylijska wizyta naszego przewodniczącego

W kwietniu dwie osoby z naszego klubu: przewodniczący i nasz młody brazylijski kolega Marlon Ribeiro polecieli do rodzinnego kraju Marlona. Od ponad roku mieszka on i pracuje w Gliwicach. Ponieważ siostra jego wychodziła w tym czasie za mąż członkowie naszego klubu zostali zaproszeni na tę ceremonię. Dla naszego przewodniczącego była to okazja zobaczyć po raz pierwszy tę daleką i piękną stolicę tego kraju. Członkowie naszego klubu zwiedzili centrum stolicy z nowoczesnymi budowlami, mieli okazję podziwiać parlament
i bibliotekę narodową. Zwiedzili jedną z najpiękniejszych katedr, której "strzegą" przy wejściu czterej apostołowie. Nowoczesna konstrukcja pałacu prezydenckiego "młodej stolicy" jest nieporównywalna z innymi pałacami rządzących w świecie. "Młoda" stolica w porównaniu z innymi stolicami Europy, gdyż w przyszłym roku stolica Brazylii będzie świętować dopiero 53 lata swojego istnienia. Zaproszenie do esperanckiego klubu
w Taguatinga i pogadanka o ruchu esperanckim w Polsce spotkała się z dużym zainteresowaniem ponad 30 osobowej grupy przybyłych. Spotkanie z lokalnymi esperantystami było ciekawe i wzruszające.. Należy stwierdzić, że esperanto w tym dalekim od Polski kraju dobrze żyje i funkcjonuje. Wspólny obiad
z esperantystami, uczestnictwo w kursach prowadzonych przez prof. Josiasa Borbozę, wizyta w siedzibie Brazylijskiej Ligi Esperanta uświadomiła mi, że ludzie interesują się naszym językiem. Kilkugodzinna wizyta
w interesującym dla esperantystów miejscu, prowadzonym przez małżeństwo Grattapagliów była dla nas niezapomnianym przeżyciem. Od wielu lat chciałem odwiedzić ten "raj" - Bona Espero. Serca, które oddali młodym Brazylijczykom Ursula i Giuseppe, ich wspaniała praca i perfekcyjne nauczanie była dla mnie godna podziwu. Osobiście mogłem się przekonać jaką pracę wykonują oni dla przyszłości tej młodej generacji. Kiedy Ursula wyjaśniała, że w ciągu tych lat wychowali oni ponad 600 młodych ludzi i dzieci, a wiele z nich aktualnie zajmuje poważne stanowiska w Brazylii doszedłem do wniosku, że esperantyści na całym świecie powinni wspierać ich pracę. Wzruszające sytuacje według Ursuli i Giuseppe następują wtedy, kiedy podczas różnych uroczystości przybywają do Bona Espero, do swoich "wujków" rodziny z ponad 150 "wnukami". Wiele egzotycznych owoców, troska o warzywa, własny ogród, krystaliczna woda, do zniesienia, przez nas europejczyków, temperatura przekonują nas, że jesteśmy naprawdę w prawdziwym raju.. Raju, który stworzyli
i o który się troszczą esperantyści. Uczestnictwo w ceremonii ślubnej siostry mojego przyjaciela, która była jednym z głównych celów naszej wizyty w Brazylii, było interesującym i wzruszającym dla mnie przeżyciem. Interesującym gdyż po raz pierwszy mogłem uczestniczyć w takiej podniebnej ceremonii w Kościele Zielonoświątkowców. Każda chwila mojego pobytu pozostawiła niezapomniane przeżycia. Przeżycia, które inspirują do tego, aby myśleć o ponownym odwiedzeniu tego pięknego, choć dalekiego kraju.

Przeżył i opisał Stanisław Mandrak

Fotogaleria

(kliknij na zdjęcia)

Tydzień Międzynarodowej Przyjaźni

Tydzień Międzynarodowej Przyjaźni to inicjatywa, która rozwinęła się w społeczności esperanckiej. Obchodzony jest corocznie w ostatnim pełnym tygodniu lutego. Tydzień po raz pierwszy odbył się w roku 1969.
Pomysł został zainicjowany w 1968 przez Erika Carlén'a, szwedzkiego działacza i wieloletniego wiceprzewodniczącego UEA. Tydzień daje okazję esperantystom na całym świecie wzmocnić wzajemne kontakty.
Logo święta to dwie ściśnięte ręce pod pięcioramienną gwiazdą i nad napisem "Przyjaźń ponad granicami". Każdy ma prawo do korzystania z tego logo, ale tylko w formie stałej, bez zmian. Nie ma prawa do nadużyć, np.. do innych celów.
W poprzednich latach, festiwal był okazją do wymiany kartek, książek, pudełek po czekoladkach, kwiatów itp. Dzisiaj idea ożywa i UEA zachęca esperantystów do świętowania Tygodnia, używając również Internetu.

Wg Vikipedio

Kursy esperanta w Gliwicach

Przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku współpracującym z naszym gliwickim klubem esperanckim, od dwóch lat odbywają się kursy języka esperanto.
W tym roku są już dwa kursy: dla początkujących i zaawansowanych.
W ubiegłym roku kilku kursantów uczestniczyło w esperanckiej imprezie w Szczawnie-Zdroju, a w tym roku liczna grupa zamierza pojechać na Nadbałtycką Esperancką Wiosnę do Mielna, gdzie znowu odbędzie się coroczne spotkanie. Tam, oni nie tylko poczują esperancką atmosferę, lecz będą także uczestniczyć w interesującym programie, a również pogłębią znajomość języka.
Kursy esperanta odbywają się dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki, w godzinach: 16.00 - 18.00.
Jeśli są osoby, które chcą posłuchać jak brzmi język międzynarodowy - to zapraszamy do nas!

Danuta Żelińska

Zimowe spotkanie na Słowacji

W dniach 3-6 stycznia 2013 odbyło się tradycyjne spotkanie w Liptowskim Janie. W spotkaniu uczestniczyło około 40 esperantystów z kilku krajów. Było także kilka osób z gliwickiego klubu.
Spotkanie rozpoczęło się wyjazdem do sąsiedniego miasta Liptowski Mikulasz. Tam zobaczyliśmy ekspozycję zdjęć o "Południcy", organizatorzy spotkania poczęstowali nas winem, kawą i ciasteczkami.
W czasie imprezy odbyły się dwie wycieczki. W piątek byliśmy w "Ziarskiej dolinie". Szliśmy 10 km, była zimowa pogoda-padał śnieg i wiał wiatr. Po przejściu 5 km dotarliśmy do górskiego schroniska. Po krótkim odpoczynku znowu ruszyliśmy w drogę, doliną doszliśmy do "Niedźwiedziej kopalni", którą zwiedziliśmy z przewodnikiem. W sobotę odbyła się wycieczka na szczyt góry "Południca". Każdy uczestnik wziął ze sobą kamień, który zostawił na szczycie góry. Po wycieczce było pływanie i saunowanie.
Oprócz tego, każdego dnia odbywały się interesujące prelekcje, między innymi:"97 UK w Hanoi", "Przez Wietnam", "Naples, miasto w USA", "Albania", "Kanada", "Burundo" i "Chiny". Nie zabrakło także rozrywkowego wieczoru z tańcami i wspólnym śpiewaniem.
Spotkanie na Słowacji było bardzo interesujące i dobrze zorganizowane. Gratulujemy i dziękujemy organizatorom.

Natalia Grochocka

Fotogaleria

(kliknij na obrazek)początek
Polski Związek Esperantystów - oddział Gliwice (Pola Esperanto Asocio - filio Gliwice), ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice
esperanto­_gliwice@poczta.onet.pl