Od 11-go do 22-go czerwca 2013 odbywała się w Mielnie jubileuszowa 35 Nadbałtycka Wiosna Esperantystów.
Przybyli na tę imprezę goście z kilku europejskich państw takich jak: Niemcy, Francja, Białoruś, Finlandia i Polska. Uczestniczyła także esperantystka z dalekiego Iranu.
Mielno znajduje się nad Morzem Bałtyckim w okolicach Koszalina. Otacza je od północy morze, a od południa jezioro Jamno.
Program jubileuszowej 35 Nadbałtyckiej Wiosny Esperantystów był bogaty.
W ramach programu odbywały się różne prelekcje i filmy. Bardzo ciekawą, dla niżej podpisanych, była między innymi prelekcja Tadeusza Leżaka, który wędrował pieszo szlakiem św. Jakuba do katedry Santiago de Compostela.
Były również prowadzone kursy dla esperantystów początkujących i zaawansowanych.
Wszystkie pozycje programu rozpoczynały się po obiedzie, natomiast do obiadu był czas wolny, podczas którego esperantyści odpoczywali spacerując brzegiem morza. Codziennie przed śniadaniem dla chętnych była gimnastyka Taj Chi. Podczas pobytu odbyły się 2 wieczorki taneczne. Płynęliśmy również stateczkiem po jeziorze Jamno. Grupa esperantystów zwiedziła Koszalin. Naszym przewodnikiem był esperantysta mieszkający w Koszalinie, który pokazał nam interesujące obiekty tego miasta. Na zakończenie odbyło się ognisko.
Wszyscy esperantyści wyjechali z Mielna bardzo zadowoleni i zapowiedzieli swój przyjazd w przyszłym roku.

Bogumiła Sieniawska i Barbara Gut

Fotogaleria


(kliknij na obrazek)
Polski Związek Esperantystów - oddział Gliwice (Pola Esperanto Asocio - filio Gliwice), ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice
esperanto­_gliwice@poczta.onet.pl